SST-100-10 6000lm 2025 All-in-One Solar LED Street Light
Item No.: SST-100-10
Add to Inquiry
Description HD Photos
SST-100-10 Product Details
Equipped with an 18V 100W monocrystalline silicon solar panel (22% efficiency), 3.2V 120AH LiFePO4 battery and smart MPPT controller, it provides stable and efficient charging. The lamp uses 160pcs SMD5050 chips, delivering high brightness and good color rendering.
SST-100-10 Specifications
* Model: SST-100-10
* Lumen: About 6000lm
* Solar Panel: 18V 100W Monocrystalline Silicon, 22% efficiency
* Battery: 3.2V 120AH LiFePO4, 384WH
* Full charge time: 4.5 hours (strong sunshine)
* LED: 160pcs SMD5050 high lumen chips
* CRI: >70
* Color Temperature: 3000K/4000K/5000K/5700K/6500K
* Wind Resistance: Grade 15
* Installation Height: 6-8 meters
* IP Rating: IP65
* Controller: MPPT (95% efficiency)